Jaka jest optymalna wilgotność w domu?

Nadmierna wilgoć jest częstym zjawiskiem występującym w naszych mieszkaniach. Powodów jej występowania może być kilka. Najczęściej jest to niewystarczająca wentylacja budynku, brak izolacji lub inna przyczyna wynikająca z wad technicznych budynku. Postaramy się przybliżyć Państwu temat wilgoci w mieszkaniu.

Optymalna wilgotność powietrza w mieszkaniu to 40%-60%
Ogólnie przyjętą normą jest utrzymanie wilgotności względnej na poziomie 40-60%. Optymalna temperatura w mieszkaniu to 20-22 stopni C (18 stopni C w sypialni). Zachowując te parametry możemy uniknąć wielu problemów, a nasze samopoczucie będzie w najlepszej kondycji. Dotyczy to również miejsc pracy jak i pomieszczeń, w których spędzamy wolny czas.

Nadmierna wilgoć w mieszkaniu – przyczyny i konsekwencje
Problem zbyt wysokiej wilgotności może być spowodowany różnymi czynnikami. W domach i mieszkaniach najczęściej powstaje podczas gotowania, prania czy kąpieli. Generowana jest również przez ciało ludzkie podczas oddychania czy pocenia się. Wilgoć do domu może napływać również z zewnątrz. Głównymi przyczynami są słabej jakości izolacje pionowe, wysoki poziom wód gruntowych, zalania, bliskość lasu lub zbiorników wodnych. Wysoka wilgotność powoduje rozwój grzybów i bakterii, z czym wiąże się nieprzyjemny zapach oraz może być niebezpieczna dla zdrowia. Wilgotność powyżej optymalnego poziomu powoduje duszności, uczucie dyskomfortu i zmęczenia. Wpływa również negatywnie na przedmioty drewniane, książki, sprzęt elektroniczny a nawet żywność. Kolejnym problemem jest skraplanie się wody na zimniejszych powierzchniach. Wilgoć skraplająca się na ścianach powoduje rozwój ciężkich do usunięcia grzybów i pleśni. Przed przystąpienia do jakichkolwiek działań mających na celu obniżenie wilgotności należy zlokalizować źródło problemu. Jeżeli wilgoć pochodzi z wykonywania prac domowych najłatwiejszym rozwiązaniem jest wietrzenie pomieszczeń. Nie przynosi ono jednak rezultatów podczas deszczowej pogody, a na efekty musimy długo czekać. W przypadku poważniejszych problemów takich jak np. zalanie sama wentylacja nie wystarczy. Ogrzewanie pomieszczeń jest nie wskazane. Nagrzane powietrze szybko osiąga graniczne wartości wilgotności uniemożliwiając dalsze wysychanie. Najbardziej efektywnym rozwiązaniem jest użycie osuszacza powietrza. Skrapla on wilgoć znajdującą się w powietrzu do zbiornika. Dzięki różnicy wilgotności szybko wysychają również ściany, podłogi czy chociażby pranie. W walce ze zbyt wysoką wilgotnością powietrza w mieszkaniu pomagają osuszacze kondensacyjne. Zapraszamy do kontaktu w sprawie wynajmu osuszaczy powietrza.

Suche powietrze w domu – konsekwencje
Zbyt suche powietrze może mieć negatywny wpływ na nasz organizm. Do najczęstszych objawów niskiej wilgotności powietrza należą trudności w oddychaniu, drapanie w gardle, wysuszenie śluzówki nosa, oczu, większa podatność na różnego rodzaju infekcje. Suche powietrze jest także szkodliwe dla alergików, ponieważ sprawia ono, że w powietrzu unosi się o wiele więcej kurzu i drobnoustrojów, które mogą potęgować reakcje alergiczne. Ma ono również niekorzystny wpływ na małe dzieci, u których może się pojawić tzw. ‚suchy nosek’. Oprócz mieszkańców domu, negatywne skutki zbyt suchego powietrza w domu odczują także elementy wyposażenia. Najbardziej narażone są wszelkie materiały, które posiadają zdolność absorbowania lub oddawania wilgoci np. drewno, papier, wosk, porcelana, owoce, warzywa. W wyniku tego mogą one ulec zniszczeniu w postaci kurczenia się, pękania, wykrzywiania lub rozrywania się. W skutecznej walce z niską wilgocią powietrza w mieszkaniu pomagają nawilżacze powietrza.

Osuszanie po zalaniu Wrocław

Do zalania może dojść w wyniku różnych wydarzeń. Gwałtowna ulewa, powódź lub awaria wodociągów może narobić sporych problemów. Konieczna jest zdecydowana i natychmiastowa reakcja. Woda w bardzo szybkim tempie rozprzestrzenia się i zwiększa obszar zalania. Jeśli zalanie jest skutkiem awarii instalacji wodnej konieczne jest odcięcie dopływu wody aby nie powiększać obszaru zalania.

Po upewnieniu się że źródło wody zostało odcięte konieczne jest w miarę możliwości pozbycie się wody która nie zdążyła wsiąknąć w podłogę, ściany i inne powierzchnie. Jeśli jest jej niewiele wystarczą wiadra, w przypadku większego zalania konieczne jest wypompowanie wody. Należy zrobić to w miarę możliwości szybko, bowiem z upływem czasu wody wsiąknie więcej zwiększając zakres szkód.

Ostatnim etapem jest pozbycie się wody która zdążyła wsiąknąć w ściany, podłogę, sufit oraz pozostałe powierzchnie w zalanym mieszkaniu. Najefektywniejszym sposobem na wykonanie tego zadania są profesjonalne osuszacze kondensacyjne. W zależności od indywidualnych czynników należy tak dobrać sprzęt, aby proces ten przebiegł poprawnie, a efekt pozostał na długo.

Jeśli zajdzie taka potrzeba warto zastosować dodatkowy sprzęt, przyspieszający osuszanie, taki jak wentylatory czy nagrzewnice. Dzięki zastosowaniu profesjonalnych urządzeń proces osuszania jest nieuciążliwy, a niebezpieczeństwo wystąpienia szkód wtórnych jest ograniczone. Warto również zaznaczyć że jest to metoda bezinwazyjna (bez konieczności integrowania w strukturę budynku) i wygodna (bez znacznego zwiększania temperatury osuszanych pomieszczeń).

Jeśli mieszkanie jest ubezpieczone, ubezpieczyciel pokrywa koszty wynajmu urządzeń i zużycia prądu. Przygotowujemy wymaganą do tego dokumentację – przeprowadzamy dokładne pomiary wilgotności przed i po osuszeniu i przygotowujemy kosztorys osuszenia.

Osuszanie posadzek, tynków, wylewek, podczas prac wykończeniowych Wrocław

Osuszanie posadzek, tynków, wylewek, podczas prac wykończeniowych Wrocław

– Osuszanie tynków przed malowaniem
– Osuszanie wylewek betonowych przed położeniem podłogi
– Osuszanie z wilgoci technologicznej
– Osuszanie podczas remontu
– Osuszanie przed / podczas wykańczania wnętrz
– Osuszanie ścian, sufitów, podłóg

Stosując metodę osuszania kondensacyjnego jesteśmy w stanie wytrącić niepożądaną wilgoć ze ścian, posadzek i sufitów. Już nic nie jest w stanie powstrzymać nas przed rozpoczęciem prac wykończeniowych.

Osuszony budynek od razu uzyskuje zakładane właściwości termoizolacyjne, co przekłada się na koszt jego ogrzewania. Naturalny proces osuszania (wietrzenie i ogrzewanie) trwałby kilka miesięcy, a dla naszego portfela byłby bardzo bolesny.

Metoda osuszania kondensacyjnego jest przyspieszeniem naturalnego procesu schnięcia budynku bez szkody dla elementów budowli jak i ludzi oraz zwierząt. W celu ograniczenia kosztów, pracę osuszaczy wspomagamy wentylatorami promieniowymi oraz osiowymi. Mają one za zadanie wymusić cyrkulację powietrza w pomieszczeniach przez co zwiększyć skuteczność działania osuszaczy.

Osuszanie posadzek Wrocław

Osuszanie wilgoci technologicznej Wrocław

 

Tel. 606 240 786
osuszaczepowietrza247.pl
info@osuszaczepowietrza247.pl

DODATKOWO:
– Brak kaucji
– Dowóz oraz instalacja urządzeń na terenie Wrocławia i okolic gratis
– Bezpłatny pomiar wilgotności przed jak i po osuszaniu
– Gratis wentylator w celu przyspieszenia procesu osuszania
– Cena wynajmu urządzenia już od 14,29 zł netto / dzień

Krótki opis działania osuszacza powietrza

Kompresor pompuje gaz R 134a do zamkniętego układu chłodzenia. Poprzez układ cienkich rurek gaz wpompowywany jest do parownika gdzie następuje jego rozprężenie. Podczas rozprężania gaz schładza parownik. Z parownika poprzez kondensator, gaz oddając ciepło powraca do kompresora i cykl się powtarza. Powietrze napędzane przez wentylator przedmuchiwane jest przez parownik. Wilgoć zawarta w powietrzu osadza się na ściankach parownika. Tak powstały kondensat pary wodnej skraplany jest do pojemnika na skropliny.

Osuszanie na Gumtree

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi ogłoszeniami na portalu Gumtree.pl

Osuszanie pokoi, mieszkań, domów, garaży po zalaniu. Profesjonalne urządzenia. Darmowy dowóz oraz instalacja

Adres poniżej:

Ogłoszenia na Gumtree

Osuszanie w trakcie budowy, remontu, wykańczania wnętrz mieszkań i domów

Wilgoć technologiczna w nowo budowanych obiektach opóźnia prace wykończeniowe takie jak tynki, kładzenie gładzi czy malowanie. Może być również przyczyną wystąpienia poważnych szkód na skutek rozpoczęcia dalszych etapów prac mimo zbyt wysokiej wilgotności. Źle osuszone świeże tynki, mogą odpadać lub może pojawić się na nich grzyb. Problem wilgoci technologicznej dotyczy zarówno ścian jak i posadzek, gdzie przed zastosowaniem takich materiałów wykończeniowych jak drewno, muszą być osiągnięte określone parametry wilgotności.

Korzyści z używania osuszaczy powietrza, to przede wszystkim:

  • znaczne przyspieszenie procesu osuszania
  • możliwość kontynuowania prac wykończeniowych także zimą
  • wyeliminowanie ryzyka związanego ze zbyt wysokim poziomem wilgotności
  • korzyści czasowe jak i finansowe w stosunku do tradycyjnego osuszania ścian metodą suchego ogrzewania i wietrzenia
  • dzięki usunięciu nadmiernej wilgoci z budynku, znacząco poprawiamy także jego parametry termiczne

Wypożyczenie i użytkowanie osuszacza powietrza znacznie przyspiesza proces osuszania oraz podnosi jego skuteczność. Pozwoli to oszczędzić czas realizacji inwestycji i uniknąć ryzyka związanego z wystąpieniem usterek spowodowanych wilgocią technologiczną oraz kosztów związanych z opóźnieniem terminu realizacji.

Zastosowanie osuszaczy kondensacyjnych

  • Usuwanie skutków powodzi i zalań
  • Utrzymywanie klimatu w pomieszczeniach mieszkalnych
  • Osuszanie pomieszczeń mieszkalnych
  • Osuszanie piwnic i pomieszczeń gospodarczych
  • Osuszanie w przemyśle budowlanym
  • Osuszanie magazynów i archiwów
  • Utrzymywanie wilgotności w muzeach i kościołach
  • Utrzymywanie klimatu na basenach
  • Utrzymywanie wilgotności przy procesach produkcyjnych

Dlaczego warto korzystać z osuszaczy?

  • Osuszacze powietrza znacznie skracają czas realizacji inwestycji budowlanych, schnięcia posadzek, tynków, itp.
  • Pozwalają uzyskać odpowiednią wilgotność posadzki przed ułożeniem parkietów
  • Osuszony budynek potrzebuje mniej energii na jego ogrzanie zimą
  • Osuszacze zapobiegają powstawaniu grzybów i pleśni, co często ma miejsce w nowych budynkach i mieszkaniach oddanych do użytku
  • Suche ściany posiadają lepszą izolacyjność
  • Osuszacze powietrza są bardzo skutecznym i jednocześnie ekonomicznym sposobem w walce z wilgocią